Film

Takie eksperymenty, umiejętne działanie i doskonała edycja, dziwi mnie nienawiść do Blair Witch

By 13 lipca 2020No Comments

Najbardziej uderzającą rzeczą w Blair Witch Project jest to, że koniec jest zauważany dwie sekundy później, kiedy zaczynają się kredyty. Przez chwilę twój umysł wraca do poprzednich wydarzeń i zdajesz sobie sprawę, jak wspaniała i straszna jest ta chwila. Paranormal Activity, wydana znacznie później, może zawierać więcej scen skoków, ale nic w tym filmie, nawet piekielnie przerażający punkt kulminacyjny, nie jest tak intensywne, jak ostatnie piętnaście sekund Blair Witch. Jeśli myślisz, że powiem „Koniec jest świetny, ale reszta nie”, mylisz się. Komentarze takie jak „Najgorszy film w historii”, „Nienawidziłem tego filmu”, „Indie bzdury” są pisane jak zwykle bez większego uzasadnienia, i uważam, że to bardzo mylące, że niektórzy nazywają postacie „absolutnie mało prawdopodobne”.

Trzej nowicjusze – jedna aktorka Szekspira (Heather Donahue), doświadczony niezależny reżyser (Joshua Leonard), a druga aktor teatralny (Michael C. Williams) nie tylko gra, ale także filmuje większość swoich scen w odległym zalesionym obszarze o 16 mm i handicamem, i nie tylko, aktorzy nie byli świadomi tego, co wydarzy się w lesie, ponieważ reżyserzy nie powiedzieli im, co będzie dalej w ich scenach. W komentarzu reżysera staje się jasne, jak spontanicznie trzej Amigos (nie do końca „Amigos” tylko dlatego, że brzmią słodko, smutno i ironicznie) improwizowali swoje sceny, aby wydobyć realistyczne przedstawienia. Uważa się, że Donahue, która zdobyła Nagrodę Razzie dla Najgorszej Aktorki za akt, który powinna była przynieść jej nominację do Złotego Globu, wzorowała swoją postać na reżyserze, z którym współpracowała. Dzięki takim eksperymentom, tak umiejętnemu aktorstwu i tak świetnej edycji jestem po prostu zaskoczony, że słowo „najgorsze” przypisuje się projektowi Blair Witch Project. „Nieoczekiwane postacie”? Więc jeśli postacie były mało prawdopodobne, recenzenci powinni pokochać ten film, ponieważ „dostali to, na co zasłużyli” – podobnie jak mało prawdopodobne postacie z serii Final Destination. Z lektury ich recenzji wynika wyraźna sprzeczność – myślę, że kiedy zdali sobie sprawę, że to chwiejny aparat, ocenili każdy inny element powierzchownie.

Fabuła jest prosta: trzej studenccy filmowcy zaczynają robić film dokumentalny o legendzie o wiedźmie Blair, a to prowadzi ich do lasu, w którym prawdopodobnie istniała wiedźma. Gniewa się, gdy znajdują w lesie rzeczy, których nie powinni, co jest ironiczne, ponieważ sprawiłoby, że ich dokumentacja byłaby jeszcze bardziej wiarygodna. Zdają sobie sprawę, że czarownica Blair po prostu nie jest mitem z przeszłości ignorancji i że ta siła zawsze działałaby w podobny sposób: goniła w nocy, pozostawiając następstwo rano. Muszą utrzymać swoje zdrowie psychiczne nawet przy wysokich napięciach i umysłach. Drżący aparat jest prawdopodobnie najlepszym aspektem projektu Blair Witch Project. Jak blisko jesteśmy do akcji, jak bardzo oczekujemy aktorów, co się wydarzy, jak bardzo jesteśmy zaangażowani w film dzięki tej cudownej technologii aparatu; Jest to coś, co zrozumie tylko osoba, która chce przygotować się do filmu. Pamiętajcie wypowiedź Meryl Streep na Oscarach: „Kiedy zawołali moje imię, czułem się, jakbym słyszał, jak połowa Ameryki mówi:„ Och nie! „” To samo może dotyczyć niektórych widzów, którzy czują poruszony aparat. „Kiedy zobaczyli drżącą kamerę, połowa publiczności powiedziała„ O nie! ”. Muszą patrzeć dalej.

Kamera jest ostra, bardzo wciągająca i niesamowita, chociaż sami aktorzy nie zdawali sobie sprawy, że niektóre z najlepszych scen, które nakręcili, były przypadkowe. Nigdy nie myślałem, że ostatnia wiadomość Donahue dla jej rodziców była przypadkowym uderzeniem wielkości, dopóki nie zobaczyłam komentarza reżysera: Heather myślała, że ​​kamera zarejestruje całą jej twarz, gdy obraca sekwencję. Przypadkowe było także interesujące ujęcie Michaela w lewym dolnym rogu ekranu, podczas gdy resztę kadru zajmują wysokie, podejrzane drzewa. Nawet doskonale skoordynowane ujęcie Michaela uciekającego, gdy Donahue rozmawia z Joshua przed nim. Wszystko jest surowe, szalejące i niekonwencjonalne.

Wywiady z mieszkańcami są również bardzo angażujące, ponieważ niektórzy członkowie nie byli aktorami: rada – nie przegap komentarza reżysera, jeśli masz DVD; Możesz znaleźć nową miłość do filmu. Kolejna rada: nie śpij podczas tych rzeczy, jeśli uważasz, że są one trywialnie ważne. Spośród trzech głównych gwiazd Donahue jest z pewnością najlepsza, która bez trudu przekazuje tyle emocji w całym filmie. Sceny, w których upada, są absolutnie potężne. Wielkie wsparcie ze strony dwóch facetów, i znowu zobaczysz „Wielki moment Michaela nr 1,2 …” w komentarzu reżysera. Wersja DVD to przesada z funkcją telewizyjną, która wygląda głupio i przesadzona – przypomniała mi głupi film animowany nakręcony na konkurs, w którym dodaliśmy dziesiątki dodatkowych atrakcji, w tym fałszywe recenzje dla film w filmie.

Werdykt: zalecany. (8,5 / 10)